18 Mart 2012 Pazar

Frig Vadisi Afyon


Frig vadisi denince aklımıza Afyon,Kütahya,Eskişehir gelir.Frigler,
Hititler'den sonraları gelip bu bölgeye yerleşmişler bu bölge ve Şehirler etrafında yaşamlarını sürdürmüşler dir.Afyon bölgesinde Friglerin yaşadıkları yerler,İscehisar İlçesi Seydiler kasabası burada Friglerden kalma bir çok tarihi kalıntı kaya yerleşimleri bulunmaktadır.özetleyecek olursak kırk inler,Seydiler kalesi,kuzinkaya mağarası,balıklı kaya mezar odaları sadece bir kaçı İscehisara bağlı Selimiye Köyünde Selimiye kaya yerleşimleri ayrıca bu bölgede bir çok Peri bacaları vardır.Seydilerden sonra İhsaniye Ayazini Metropolis burada bir çok kaya yerleşimleri Kaya Kilise ve bir çok tarihi kalıntı bulunmaktadır.Ayazinden sonra Kayıhan Kasabası Göğnüş vadisi Kral Mezar odaları,Aslan Taş,Yılan Taş,Maltaş görülmesi gereken yerlerdir.Kayıhandan sonra Demirli Demirli Kalesi Demirli Kaya yerleşimleri görülmesi gereken yerlerdir.Demirliden sonra Üçlerkayası Köyü Burada köyün girişinde Nallı kaya Kaya mezar odaları Kaya mezarlar Köye gelindiğinde Bostan tepesi Bir Kale görünümün'de olan bu Tepenin eteklerinde inci gibi yan yan sıralanmış Kaya Mezar odaları,Tepenin etrafında büyük Kaya Yerleşimleri Tepenin üzerinde Kral Tahtı tahtın ilerisinde Oda şeklinde kayadan merdivenleri olan kaya yerleşim doğusunda Gökce Kayalıkları Kaya terleşimleri,Peri bacaları Gökce kayalıklarının doğusunda Üçlerkayası Kaya Yerleşimleri Üçlerkayası Döğer Arasında bulunan Aslantaş Üçlerkayası Yakınlarında bulunana Kapı kaya1 Üçlerkayası Döğer yol ayrımında Kapı Kaya2 ve daha birçok Tarihi kalıntı bulunmaktadır.Döğer Kasabası Urumkuş Mağaraları,Sarımusa kayalığı,kaya yerleşimleri Emre Gölü kenarında Sarnıç,Kale ve Peribacaları ve daha birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır.Aslan Taş Döğer ile Üçlerkayası arasında kalmıştır.her iki tarafta kendi sınırlarında olduğunu söylüyor,Üçlerkayası Kalesi hizasında Emre Gölü kenerında olduğuna göre bende Üçlerkayasında diyorum.aslında orada olmuş burada olmuş her iki tarafında ortak mirasıdır.her iki tarafta sahip çıkıp kurumalıdır.
Phrygian Valleys of the present time, Eskisehir, and Kutahya Afyon provincial borders of the remaining in the spread to the region and the Frigya civilization traces of the date and the remains of ancient within the works of housing the region.
ESERLERFRIGLERIN In The Region during the history and political from the point of cultural'S most powerful and were effective, the region Up Sakarya in the Valley of Eskisehir, Afyonkarahisar and Kutahya provinces of the between classical and Small in the period as Frigya region which is called. M.Ö. 8. Century and the M TO.Ö. 6. First of the century in the half of a in the region is very Phrygian castle type settlement was established.
Midas - Yazılıkaya Valley in [shift In The Region]monument görkemlisi most of the Han district of Midas in the Monument Of Yazılıkaya (')of the region. Akpara Castle Gökgöz Cooked The Kale Kale Kocabas Castle Dome in the Valley of change [Dome]Works Castle Ballık Castle Yapıldak Works Kaya Köhnüş in the Valley of change [Köhnüş]Kale Anchored Castle Depressed Castle Warriors For Forty Kaya Stairs Castle Nallı Kaya Döğer Works Kaya Holes Turkoman Stone The Mount of small north valleys [change]

Hiç yorum yok:

Facebook'ta Paylaş
Wep Tasarım Emrullah Çelikemrullah1965@hotmail.com  ©